10 důvodů proč topit dřevem.

Aktuální dění ve světě, vysoká inflace i výkyvy počasí jsou důvodem, proč se stále více lidí snaží seškrtat a dlouhodobě snížit své výdaje. Vytápění domu či chaty nebo chalupy je pro mnoho z nás vysoko na tomto seznamu a snažíme se zvážit levnější alternativy. Přinášíme proto tento seznam, který Vám pomůže rozhodnout se, jestli je topení dřevem tou správnou volbou.

Aktuální dění ve světě, vysoká inflace i výkyvy počasí jsou důvodem, proč se stále více lidí snaží seškrtat a dlouhodobě snížit své výdaje. Vytápění domu či chaty nebo chalupy je pro mnoho z nás vysoko na tomto seznamu a snažíme se zvážit levnější alternativy. Přinášíme proto tento seznam, který Vám pomůže rozhodnout se, jestli je topení dřevem tou správnou volbou.

10 důvodů proč topit dřevem

1. Dřevo jako obnovitelný zdroj

Obnovitelný zdroj v podstatě znamená, že nemůže dojít. Znamená také, že při jeho použití nedochází k ničení planety. Každý strom během svého života vstřebává oxid uhličitý z atmosféry a ať už se dřevo spálí v kamnech či přirozeně rozloží v lese, vždy se uvolní jen takové množství uhlíku, jaké strom vstřebal. Jde tedy o způsob vytápění s tzv. neutrální uhlíkovou stopou.

2. Dřevo nezhoršuje klimatickou změnu ani oteplování planety

Při využívání fosilních paliv je vylučován již jednou zmíněný oxid uhličitý, který jako jeden z tzv. skleníkových plynů přispívá ke klimatické změně a oteplování planety. Pokud tedy pálíme zemní plyn nebo ropu, skleníkový plyn je jednosměrně vypouštěn do atmosféry. Jak už jsme si ale řekli, stromy ho během svého růstu vstřebávají do sebe a když se dřevo pálí, vyloučený CO2 je opět vstřebáván mladými stromky. Jde tedy o recyklaci, a proto topení dřevem zahřívá pouze nás doma, a ne celou planetu.

3. Buďte sami sobě pánem

Topení dřevem v krbových kamnech vám umožní převzít kontrolu nad svými financemi v dobách neustálého zdražování energií a přestat platit vysoké částky energetickým společnostem. Teplo domova je jednou z nejdůležitějších věcí v životě každého člověka a za současné velice nejisté a neustále eskalující ekonomické situace nabízí topení dřevem v kamnech či krbech jisté a podstatně levnější řešení.

4. Zbavte se závislosti na elektřině

V dnešním světě hraje elektřina obrovskou roli a pravděpodobně všichni dobře známe situaci, kdy během větrné zimní noci vypadly pojistky v celé obci nebo v celém kraji a my nevíme, jak dlouho bude trvat, než se na závadu přijde a dojde k její opravě. Po celou tuto dobu přemýšlíme nad tím, o kolik stupňů teplota v domě spadne, což může být skutečně velký problém zvlášť v případě, kdy se staráte například o malé dítě nebo o staršího rodinného příslušníka. A teď si představte, že byste v tu chvíli měli doma krbová kamna či krb. Rázem můžete hodit nohy na stůl a bez obav sledovat krásu plápolajících plamenů s věděním, že o teplo nepřijdete.

5. Topení dřevem je levnější!

Dřevo vždy bylo, a i za současné chaotické situace stále je, nejlevnější surovinou, se kterou můžete vytopit svůj domov. To je jednoduchý a pravděpodobně nejdůležitější fakt.

6. Krbová kamna či krbovou vložku může mít každý

Obrovskou výhodou kamen a krbů je také fakt, že jsou vhodné naprosto pro každého. Ať už hledáte hlavní zdroj vytápění nebo pouze pomocníka k vašemu elektrickému či plynovému kotli pro chladnější dny, kdy se počasí rozhodlo stávkovat, s kamny nemůžete šlápnout vedle. Pokud zvolíte variantu s teplovodním výměníkem, můžete kamna či krbovou vložku napojit na svůj současný otopný systém a vyhnete se dalším investicím.

7. S krbovými kamny si vlastně pořizujete také zábavu

Tím se dostáváme k další nesporné výhodě topení dřevem. Samozřejmě, někdo by mohl říct, že je to trošku klišé, nicméně to nemění nic na faktu, že jakmile jednou zatopíte a usednete před praskající oheň do svého oblíbeného ušáku, rozleje se vám teplo na těle i na duši a nebudete chtít ani pustit televizi. Posezení u ohně v krbu či kamnech se stane vaší novou oblíbenou meditací, která zlepší kvalitu vašeho života o 100%.

8. Zahřeje jako nic jiného

Vyzařující teplo z kamen nebo krbu je skutečně jako paprsky slunce u vás doma. Zahřeje vás skrz naskrz a například v situaci, kdy jste zrovna přišli domů celí promoklí, bude vaším zachráncem. No představte si to sami, zatopíte a promnete si promrzlé ruce před ohněm. To jsou ty malé radosti života.

9. Koupí dřeva můžete podpořit lokálního dodavatele nebo souseda

Zvláště pokud bydlíte mimo velká města, ve vašem okolí bude pravděpodobně hned několik lokálních dodavatelů dřeva, které můžete podpořit místo posílání peněz na účet obrovské energetické společnosti. A pokud chcete své peníze nasměrovat ještě jiným směrem a mít ze sebe dobrý pocit, můžete si objednat neštípané dřevo a naštípat ho sami nebo nabídnout brigádu někomu ve svém okolí, kdo potřebuje přivýdělek.

10. Dřevem můžete ohřívat také vodu

V neposlední řadě vám topení v kamnech umožní také ohřát vodu ve vašem domě. Varianta s teplovodním výměníkem se dá napojit mimo jiné na zásobníkový ohřívač vody a postará se tak skutečně o celý váš dům.

V případě zájmu nám napište